To nejlepší z Filipín za 21 dnů

Mnoho lidí se mě ptá, jak strávit čas na Filipínách a jestli jim pomůžu s itinerářem. Bohužel na to nemám čas a zaplatit za můj čas stráveným nad itinerářem a odpovědí většina lidí nechce. I když dle článků zde na blogu lze sestavit lehce itinerář podle vašeho gusta, tak jsem se rozhodl pro představu dát pár itinerářů dohromady. Začnu podle mě tím nejlepším, aneb to nejlepší z Filipín za 21 dnů. Během těch 21 dnů toho zažijete opravdu hodně – budete relaxovat jak u krásných pláží, tak uvidíte i krásné rýžové terasy v Banaue a zažijete nějaké dobrodružství v Sagadě, například v jedné z jeskyň. Poznáte také odlišnost regionů a jiných jazyků na Filipínách a také trošku odlišná jídla. Itinerář lze samozřejmě zkrátit o některé volné dny a dostanete se pod 20 dnů, ale budete mít o to větší honičku a budete se častěji přesouvat. Záleží ale na každém, co mu vyhovuje více. Pokud nechcete ten náročný přesun z Palawanu do Banaue, tak místo toho doporučuji Coron.

Berte tento itinerář jako subjektivní a co se líbí mně a dalším lidem, se nemusí líbit zrovna vám. Nicméně v itineráři zahrnuté destinace jsou nejvíc populární u většiny turistů. Pro většinu z vás možná bude v itineráři velké překvapení a to, že jsem do seznamu zařadil Boracay. Dost z vás, alespoň tedy dle emailů nemá rádo destinace, kde je hodně turistů, ale přesto hledá krásnou pláž, dobré ubytování a nějaký výběr z restaurací. To jsou docela velké nároky, nemyslíte? To opravdu není jednoduché najít. Pokud se na Boracay šikovně ubytujete, tak se davům Číňanů a Korejců vyhnete.

Mám v plánu ještě sestavit itinerář destinací mimo turistický radar, ale ten zase nebude obsahovat to nejpopulárnější, respektive nejlepší na Filipínách a poslední bude itinerář jen na Palawanu včetně Coronu. Samozřejmě, že ne vždy platí to, že co je populární u turistů, je automaticky nejlepší nebo nejhezčí, ale zpravidla to tak bývá. Víc itinerářů publikovat nebudu, protože možností je samozřejmě hodně.

Tento itinerář nenabízí podrobný návod přesně co, kdy a jak, takže pokud se chcete držet tohoto itineráře a jet na Filipíny na vlastní pěst, tak se očekává, že budete muset vynaložit čas na nějakou přípravu. Speciálně jde hlavně o ubytování a naplánovat a zajistit si dopravu. Dost informací ale naleznete zde na mém webu, viz odkazy v článku.

Boracay, autor: Alexey Komarov

1 den – Po příletu do Manily si dejte rozumný čas na přestup na letadlo směr Catlican. Na Boracay doporučuji nějaký hotel na Station 3, kde je klid a kde velké davy turistů neuvidíte.

2-4 den – Pro někoho je Boracay v tomto seznamu šok, pro někoho ne, ale White beach na Boracay patří mezi nejhezčí pláže na světě a v tomto seznamu by chybět neměla a za tím si stojím. Boracay je na odpočinek po příletu a relax ten pravý. O Boracay jsem psal podrobný článek, kde naleznete hodně tipů na ubytování nebo na nějaké aktivity, ale osobně doporučuji jen relax a užívat si krásné pláže a moře.

5 den – Přesun na Bohol. Bohužel, přímý let na Bohol z Boracay neexistuje a tak budete muset použít kombinace letadla do Cebu a lodi z Cebu na Bohol. Teď přijde další překvapení. Nedoporučuji jezdit až na Pangalo a na Alonu beach, ale zůstaňte například v nějakém pěkném resortu na kraji džungle u tropické řeky. Mohu doporučit třeba Loboc River Resort, ale lze najít i levnější varianty.

Loboc River Resort

6 den – Tento den se podíváte nejmenší opičky na světě (Nártoun filipínský) a unikátní čokoládové kopce. Můžete tam jet na motorce nebo přes nějakou agenturu. Pokud pojedete přes agenturu, tak dohromady navštívíte asi 5 věcí. Zajímavá je také plavba a bufetový oběd na plovoucí restauraci na řece Loboc (přes agentury v ceně výletu, jinak 650 pesos), nicméně zaznívají názory, že je to hodně komerční.

7 den – Nechceme se na dovolené uhnat a tak tento den budeme jen relaxovat u bazénu na břehu řeky a odpoledne si  například prohlídneme okolí či půjčíme motorku a navštívíme další pěkná místa na Boholu.

Nártoun Filipínský, autor: Petr Ticháček

8 den – Oslob je nedaleko Boholu a tak by byl hřích toho nevyužít a nejet na výlet za těmito mořskými kolosy. Tady vám velmi pravděpodobně nezbývá nic jiného, něž si tento výlet objednat přes nějakou agenturu. Očekávejte cenu cca 2000 pesos na osobu. Tento výlet nedoporučuji, když jsou velké vlny na moři. Více informací o žralocích v Oslobu jsem psal v tomto článku. Pokud budete cestovat na Filipíny v dubnu, tak doporučuji navštívit velrybí žraloky na Palawanu u Puerto Princesa, kde je ten výlet ještě o dost hezčí. V tom případě uberte jeden den z Boholu a přidejte jeden den na Palawan.

9 den – V Itineráři nesmí chybět Palawan, který byl v posledních 3 letech vyhlášen jako nejhezčí ostrov na světě. Proto si na něj dáme nejvíce času a to i díky delším přesunům. Z Boholu bohužel přímý let na Palawan opět není a tak musíme zase lodí do Cebu a tam letadlem do Puerto Princesa, hlavního města Palawanu. Ohledně Palawanu jsem psal hodně článků, kde radím kde se dobře najíst, kde přespat, co navštívit a tak dále.

U vstupu do podzemní řeky, autor: Roman Mudroch

10 den – Podzemní řeka v Sabangu patří do seznamu 7 divů světa a do dědictví UNESCO. Někteří lidé překvapivě tento výlet vynechávají, ale dle mého názoru nevidět tu podzemní řeku, je jako nebýt na Palawanu. Protože po tomto výletu je v plánu pokračování do Port Bartonu, tak doporučuji si vše zajistit přes nějakou agenturu. Cena je většinou i s dopravou do Port Bartonu 2450 pesos.

11-12 den – Port Barton je malá ospalá rybářská vesnice. Tato destinace je vhodná jak pro plážové povaleče, tak i pro milovníky lodních výletů. Na jednom z výletů můžete například šnorchlovat se želvami. V Port Bartonu od února 2019 funguje elektrika 24 hodin. Více o Port Bartonu jsem psal v tomto článku.

Port Barton, autor: Roman Mudroch

13 den – Bacuitská zátoka v El Nidu patří mezi jedno z nejhezčích míst na světě a proto nesmí v tomto seznamu chybět. Tento den se tedy přesunujte do El Nida.

14 den – Lodní výlety ve Bacuitské zátoce jsou jedny z nejhezčích na Filipínách a určitě doporučuji alespoň dva z nich. Součástí výletu bývá zpravidla i skvělý oběd na jedné z pláží.

Bacuitská zátoka v El Nidu, autor: Petr Ticháček

15 den – Asi 45 minut jízdy na sever je dlouhá, krásná pláž Nacpan. Nenavštívit tuto pláž by byla velká škoda. Dostanete se tam buďto tricyklem (1000-1500 pesos za zpáteční cestu), nebo si můžete půjčit motorku za 500 pesos. Po cestě můžete také navštívit vodopády, horké prameny nebo další krásnou pláž Duli. Nově na Nacpan beach také funguje schuttle minivan za 600 pesos.

16 den – Po odpočinku na Nacpan beach doporučuji další z lodních výletů, ale pokud máte již lodních výletů dost a chcete zažít nějaké menší dobrodružství, tak si půjčte kajak a objevujte pláže kolem Cadlao islandu, který je přímo naproti El Nidu. Kajak se dá sehnat za 500 pesos na den.

Nacpan beach (Twins beach), autor: Petr Ticháček

17 den – Je čas vrátit se do Manily a přesunout se do největších filipínských hor. Ten přesun bude náročný, to mi věřte, ale pokud chcete vidět vyhlášené rýžové terasy, tak se nedá nic dělat. Máte dvě možnosti a to buďto přímým letem z El Nida (Swift air), který je však dražší, anebo přes Puerto, z kterého jsou letenky o dost levnější. Znamená to však zhruba pěti hodinový přesun minivanem. Musíte být nejpozději ve 20:00 v Manile, protože vás ještě čeká 10 hodinový přesun autobusem společnosti Ohayami do Banaue. Ten autobus vyjíždí z terminálu Sampaloc ve 22:00 hodin. Nezapomeňte se do autobusu teple obléct. Pokud chcete mít přesun a celý pobyt na horách pohodlnější, tak doporučuji jet přes nějakou cestovku.

18 den – Pokud člověk dojede takovou dálku do Banaue, tak návštěva Batadu je prostě povinnost. Nedávno jsem psal o Banaue a Batadu článek, kde se dozvíte podrobné info. Po výletu z Batadu pak odpoledne navštívíte vyhlášené vyhlídky na rýžové terasy.

Rýžové terasy z jedné výhled v Banaue

19 den – Někdo už dál nejede a vrací se do Manily, ale to je podle mě chyba. Doporučuji ranní autobus do Sagady (zhruba 60 km), kde můžete po obědě zvládnou zavěšené rakve (Sagada je jediné místo na Filipínách, kde se takto pohřbívá), můžete navštívit krásnou jeskyni Sumaguin nebo vodopády. Večer pak nezapomeňte ochutnat místní specialitu – domácí jogurt. Nejlepší jogurt najdete v Yogurt house. Přespat doporučuji v Masferre Inn. Více informací naleznete v článku o Sagadě.

Sagada, Sumaguin cave

20 den – Dopoledne můžete navštívit co jste nestihli minulé odpoledne a kolem 15:00 hodiny vám jede autobus do Manily. Do Manily přijedete brzy ráno následující den na terminál Cubao. Pokud bude váš let domů až večer nebo odpoledne, tak doporučuji ještě navštívit historickou část Manily Intramuros.

Facebook Comments

03 comments on “To nejlepší z Filipín za 21 dnů

 • Lumír Veselý , Direct link to comment

  Romane, Romane! Zase zdarma rozdavas desítky hodin práce a spoustu informací, které tě stály hromadu peněz, času, pokusů a omylů. Smím se zeptat kolik finanční podpory jsi za ty roky, kdy provozuješ tenhle úžasný blog, dostal od českých čtenářů? Jaký podíl zákazníků tvé CK tvoří Češi? Strávil jsem letos v Central Visayas celý měsíc. Stálo mě to letenku a 1000 Euro. Cestoval jsem sám, takže ubytování a motorku jsem platil za dva, a to jsou položky, které tvoří dobře 60% rozpočtu. Nic, ale opravdu vůbec nic jsem si neodpiral, viděl jsem i věci nevídané, bez motorky jsem nedal ránu. A ještě jsem platil daň z nevědomosti, kterou ty svým čtenářům setris. Napíšu itinerář své cesty, včetně kontaktů na lidí, kteří se v dané lokalitě postarají ó vypláseneho Čecha. Někteří mluví česky. Pošlu ti to na mail a naloz s tím jak uznáš za vhodné. Být po mém, tak to zpoplatnim.

  • Renata , Direct link to comment

   Ahoj.ja idem v novembri na Filipiny.tiez sama 3tyzdne.robim si trasu plany….citam blogy atd.kazda tvoja rada skusenost by pomohla.neviem ci je lepsie zacat od palawanu na cebu alebo opacne

 • bugr , Direct link to comment

  No já přemýšlím risknout buď konec září nebo října. Boracay bych asi vynechal, na mě mo clidí. Mám radši klídek. Ono je otázka na jak dlouho mě moje práce pustí.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *