To nejlepší z neturistického Palawanu za 10 dnů

Poslední dobou mě někteří lidi v emailu píšou, že Palawan v jejich plánech vynechají, protože jim například jeden známý, který na Palawanu již byl řekl, že je tento ostrov už moc turistický. Ten dotyčný pravděpodobně byl na Palawanu maximálně týden a viděl jen ten klasický okruh – Podzemní řeka v Sabangu, Honda bay a El Nido. Prosím vás, nenechte těmito podobnými řečmi zmást. Palawan rozhodně turistický není a já vám dnes podám důkazy. Ano, El Nido turistické je, už jsme se o tom bavili několikrát, ale i tam lze davům lidí uniknout. Tohle byl vlastně první důvod k napsání tohoto článku.

Druhým důvodem je to, že vládní orgány na Palawanu se snaží budovat nové betonové cesty i mimo civilizaci a začíná se pomalu, ale jistě ukazovat pro turisty i jižní část Palawanu. Speciálně okolí Quezonu je velice zajímavé, kam už léta jezdím do komplexu jeskyní Tabon cave (ano, je to tam bezpečné). Když se vrátím zpět k nově budovaným cestám, tak toho začínáme využívat hodně v okolí Puerto Princesa. Nevěřili byste, nakolik je krásné západní pobřeží u Puerto Princesa, kolik tam je prázdných pláží, malých vodopádů a klasických filipínských osad. Teď, díky novým cestám se tam můžeme podívat a právě tam teď nabízím i moje nové speciální výlety.

Talaudyong Beach navštívíte druhý den

Dneska vám v tomto článku navrhnu itinerář a výlety, kde na moc turistů nenarazíte, no na některých místech budete úplně sami. Nečekejte však, že tu najdete podrobné instrukce jak se tam dostat, nebo dokonce mapky. Nejen že to často jen tak vysvětlit nejde, ale na některých místech se třeba bez průvodce neobejdete (džungle a Batakové nebo vodopády u Puerta). Zkušení cestovatelé, kteří jsou zvyklí v různých končinách cestovat podle GPS, tak většinu míst podle popisu výletu mohou najít sami. Ty méně zkušenější nebo lidi, co chtějí mojí asistenci, mě mohou kontaktovat a já vám tyto krásy okolo Puerto Princesa ukážu osobně a povím vám informace nejen o životě na Filipínách.

Tento itinerář je jen pro představu, protože na Palawanu se toho dá zažít mnohem, ale mnohem víc. Tam byste mohli být třeba měsíc a ještě byste neviděli vše. Schválně jsem tedy dal jen 10 dnů a pokud budete chtít k tomuto itineráři přidat také podzemní řeku a El Nido (což doporučuji), tak si přidejte 4 dny navíc s tím, že podzemní řeku můžete dát v jeden den s přesunem do Port Bartonu a El Nido nechte na konec. Tento itinerář není moc relaxační, je spíše akčnější, na relax jsou podle mě jiné ostrovy, destinace, popřípadě si můžete dát pár dní relax například na Modessa islandu, který je nedaleko města Roxas, což by vám krásně navazovalo na konec tohoto itineráře! O tomto ostrově jsem psal zde.

Ještě se zastavím u ostrova Balabac, o kterým se v poslední době více a více píše. V současné době tam nabízí výlety několik cestovních kanceláří, ale bílým turistům se tam zatím s ohledem k bezpečnosti ještě nedoporučuje jezdit a již vůbec ne na vlastní pěst. Teď tedy slibovaný itinerář.

1 den – Musíte si naplánovat přílet do Puerto Princesa a to nejlépe na odpoledne, protože jinak byste ztratili skoro celý den. Nicméně pokud to jinak naplánovat nejde a přiletíte na Palawan ráno nebo dopoledne, tak po obědě můžete navštívit krokodýlí farmu nebo dát ten první výlet ve zkrácené verzi. Tím byste pak měli jeden navíc na něco jiného.

2 den – Tento den doporučuji spíše odpočinkový, takže nejvhodnější je výlet na motorkách nebo autem na Nagtabon beach a druhou vzdálenější pláž, která je pak úplně bez lidí a tam relaxovat. K obou plážím vede již betonová cesta. Obě pláže patří mezi ty nejhezčí na Palawanu. Podrobnosti výletu jsou zde.

3 den – Tento den se vydáme do džungle za Bataky. Bonusem je koupání v průzračně čisté říčce v džungli ještě za dále za vesnicí. Protože motorek bude ještě hodně, tak doporučuji cestu autobusem, která více odpočinková. Tento výlet bez průvodce nelze, tak v případě zájmu mě kontaktujte a osobně spolu s jedním místním průvodcem tam s vámi zajdeme. Podrobně popsaný je tento výlet zde.

Mladá žena z kmene Batak

4 den – Po dni v džungli přijde opět na řadu výlet na motorkách. Tuto trasu jsem objevil nedávno, respektive teď je již sjízdná i pro menší motorky nebo skútry. V tento den navštívíte dva vodopády (Salakot falls a Tagkuriring falls) a několik pláží (Napsan beach, City beach a případně další po cestě). Na druhý vodopád je potřeba průvodce a platí se vstup. Není to o tom, že by to bylo turistické, naopak tam pravděpodobně nikoho neuvidíte (maximálně místní o víkendech), ale místní komunita tu cestu upravila tak aby byla schůdná a proto chtějí na oplátku vstup jako podporu. Jako bonus ještě můžete navštívit organickou farmu, která se nedávno otevřela pro veřejnost a je akorát po cestě. Z mého pohledu se jedná o to nejlepší, co na Palawanu mohou turisté během jednoho dne zažít. Krásné pláže bez lidí, dva menší vodopády pod kterýma se dá zchladit a krásná palawanská příroda. Jedná se o takové kolečko kolem hor západně od Puerta. Záchytný bod je vesnice Napsan, z které se pak jede na sever podél pobřeží. Pár fotek z výletu je zde a popis výletu je tady.

City beach navštívíte 4 den

5 den – Tento den se přesunete na jih Palawanu do Quezonu, který je cca 150 km jižně od Puerto Princesa. Musíte vyrazit brzy ráno, abyste stihli výlet na Tabon cave a také nějaké to koupání na jednom z ostrovů. Jih Palawanu je odlišný jak krajinou, tak i tím, že tam nejezdí žádní turisté, takže místní na vás koukají jako na zjevení. Quezon je klasické filipínské malé rybářské městečko, kde nasajete tu pravou filipínskou atmosféru. Doporučuji tam být přes noc, jsou tam již dva pěkné hotely. Doporučuji Fontera Garden, kde je také fajn restaurace. Pokud vás tíží čas a chcete to dát jako jednodenní výlet, tak je to možné, ale v tomto případě doporučuji mojí asistenci, protože poslední minivan jezdí zpět do Puerta v 16:00 hodin a jelikož se po příjezdu dopoledne musí zařídit několik věcí (dva permity a každý se vydává jinde), tak vše pravděpodobně sami za jeden nestihnete, protože než zjistíte co a jak, tak bude poledne. V budoucnu se ještě pro veřejnost otevřou krásné vodopády nedaleko města, ale zatím to tam prý pro turisty není připravené. Článek o Quezonu jsem psal zde a podrobnosti výletu, který osobně průvodcuji jsou zde.

6 den – Tento den bude náročnější, protože se budete přesouvat až do Port Bartonu, který je asi 150 km severně od Puerta. Když vyjedete ráno z Quezonu, tak pak na terminálu v Puertu můžete přestoupit do dalšího vanu do Port Bartonu. Samozřejmě, že to nenavazuje, pravděpodobně budete čekat, ale do Bartonu se určitě dostanete. Předpokládejte přesun cca dvakrát 3 hodiny. Nicméně Port Barton za to stojí, to mi věřte. Článek o Port Bartonu jsem psal zde.

Lodní výlet z Port Bartonu, German island

7 -9 den – Tyto tři dny si rozdělíte podle svého uvážení, ale doporučuji 2 dny relaxu na pláži a jeden den bych jel na lodní výlet, kde můžete šnorchlovat například se želvami.

10 den – Přesun zpět do Puerta a odlet, který si naplánujte na odpoledne. Pokud máte let ráno, budete muset itinerář o jeden den zkrátit a do Puerta se vrátit o den dříve. Další možností je přesun na nedaleký Modessa island, kde můžete relaxovat. Podrobnosti o tomto ostrovu jsou zde.

 

 

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *