Ugong rock, Palawan

Ugong rock, který se nachází zhruba 20 minut jízdy od Sabangu, nabízí mix super adrenalinu a dobrodružství. Během návštěvy Ugong rocku jsem prozkoumával jeskyně, šplhal se po skále a nakonec jsem mohl jet zpět dolů pomocí Zip line.

Hned po příjezdu nám jedna z pracovnic představila Ugong rock a na závěr krátkého povídání nám řekla i ceny. Bylo tedy na nás, jestli chceme jít nahoru nebo ne a jestli chceme na zpáteční cestu dolů použít Zip line.

  • Jeskyně a šplhání nahoru – 200 pesos
  • Zip line normální pozice – 250 pesos
  • Zip line superman pozice  – 350 pesos

Já se rozhodl jen pro jeskyni a šplhání a to přesto, že jsem neměl na šplhání vhodnou obuv. Zip line jsem si nevybral, protože jsem to zkusil již předtím v Puertu. Nahoře jsem ale zjistil, že zdejší Zip line je dost jiná. Vyfasoval jsem helmu, bílé rukavice a mohlo se vyrazit. Ve skupině nás bylo pět, což bylo optimální. Čím víc lidí ve skupině, tím větší zdržování.

Začátek začal prozkoumáváním jeskyně, kde jsem viděl zajímavé speleolity (jakési útvary). Po té jsme vyšli ven, kde jsme chvilkami lezli po schůdcích nahoru a chvilkami lezli mezi kameny. Potom jsme dorazili do další jeskyně, kde jsme museli doslova šplhat jako horolezci. Mají to dobře udělané, dají vám jištění, plus jsou všude Filipínci, kteří vám v případě nějaké nouze pomohou. Šplhání je trošku fyzicky náročnější, ale zvládl jsem to i s nevhodnou obuví.

Po vyšplhání nahoru bylo další mini šplhání, tentokrát ne tak náročné. Poslední úsek jsme šli opět po malých schůdcích nahoru anebo jsme prolézali mezi kameny. To, kolikrát já se bouchnul do hlavy jsem už přestal časem počítat a tak helma se pro mě stala opravdu užitečnou. Asi po 25 – 30 minutách jsme konečně stanuli na vrcholu!

Ugong rock

Zip line jsou nahoře dvě. Jedna pro normální polohu a jedna pro polohu superman. Zdejší Zip line je na rozdíl od Irawanu (Puerto) kratší, ale o dost rychlejší a tak jsem se rozhodl, že jí příště také vyzkouším. Jenom jedna holka z naší skupiny se rozhodla pro zpáteční cestu použít Zip line, zbytek včetně mě jsme se vraceli dolů tou složitější a hlavně pomalejší cestou.

Když jsem se nahoře rozhlížel kolem dokola, tak jsem viděl například rýžová pole nebo v dálce skály značící Sabang. Asi po 15 minutách strávených na vrcholku jsme se rozhodli jít dolů.

Cesta dolů byla skoro do poloviny stejná, sešplhali jsme dolů tu dle mého o něco méně náročnější část, potom jsme v jeskyni odbočili do míst, kde jsme předtím nebyli. Tam jsme šli po nádherně osvětlených schůdcích dolů. Některé schody byli dost kluzké a tak jsem musel být stále opatrný. Cesta dolů byla o něco kratší, odhaduji tak do 20 minut. Dole jsme se všichni shodli, že jsme asi udělali dobře, že jsme nepoužili Zip line, protože cesta zpět dolů byla od půlky jiná a stejně zajímavá.

Na začátku jsem se zapomněl zmínit, že dole si můžete nechat dát hodinovou masáž za 400 pesos, nebo za 250 pesos 30minutovou masáž. Dále je tam také stánek, kde si můžete dát shake za 40 pesos.

Moje dojmy na závěr

Já si to opravdu užil, za 200 pesos to byla opravdu zajímavá porce zábavy a adrenalinu, kterou šlo ještě umocnit zakoupením Zip line. Výlet je vhodný pro lidi zhruba tak v průměrné kondici a na některých místech se prolézá užšími místy a tak hodně udělaní lidé by mohli mít problém. Jestli dolů zpět s Zip line nebo ne, je jen vás, ale dle referencí na TA stojí určitě také zato. Je sice krátká, ale hodně rychlá. Cesta dolů tou pomalejší variantou byla jak jsem již psal také zajímavá. Celkově nám tento výlet zabral asi hodinu a půl.

 P1170471

Doprava do Ugong rock

Teď asi zklamu všechny, co jezdí rádi všude na vlastní pěst, protože nejlehčí způsob je návštěva Ugong rocku s cestovní kanceláří, tedy pokud si zakoupíte výlet do Sabangu na podzemní řeku z Puerta. Jak je to možné? Fígl je v tom, že se vás průvodce během jízdy v minivanu zeptá, jestli se tam chcete po cestě do Sabangu (výlet na podzemní řeku) zastavit a pokud většina turistů souhlasí, po cestě do Sabangu, nebo po cestě zpět do Puerta se staví v Ugong rocku. Pokud výlet do Sabangu na podzemní řeku objednáváte v Puertu, nezapomeňte se na možnost zastavení v Ugong rocku zeptat, protože nemůžu mluvit za všechny cestovní kanceláře. A samozřejmě, byla by asi nehorázná smůla sedět v minivanu plného důchodců.

Další možnost, kterou tedy nemám vyzkoušenou je najmutí si tricykla v Sabangu, popřípadě pujčení si motorky v Sabangu nebo v Puertu. Poslední možností je pak výlet z Puerta s nějakou cestovní kanceláří jen na Ugong rock, což vyjde asi úplně nejdráž.

Dojmy turistů na Tripadvisoru

Zařadím takovou menší novinku a to pár dojmů i od jiných cestovatelů. Celkově Ugong rock má hodnocení 4 bodů z 5 možných.

Chloe B –  Užili jsme si v Ugong rock spoustu zábavy a lezení a to i díky našemu průvodci, který byl moc zábavný a celkově super. Některé oblasti jeskyně jsou úzké a tak to bylo pro naše neprůžná těla složitější.

Anna L  – I přes to propocené tričko a přes ten strach během cesty nahoru to za to určitě stálo! A jakmile se dostanete na vrchol, WOW! Tohle musíte vidět před odjezdem z Puerta Princesa!

Edit 27.9.2016 – Nově je na Ugong rocku také Zip Bike, první druhu na Palawanu. Pro představu se koukněte na fotku pod článkem.

Více dojmů od turistů, kteří Ugong rock už navštívili si můžete přečíst na TA. V případě nějakého dotazu se neváhejte zeptat pod článkem. Mnohem více fotek z mého výletu nalezete v galerii!

14183729_10153987622589426_3599039582542523770_n

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *