Velrybí žraloci v Oslobu , aneb speciální Zoo

Chcete si odvést z Filipín nezapomenutelný zážitek? Navštivte žraloky v Oslobu!

Velrybí žraloci jsou určitě jeden z důvodů proč navštívit Filipíny a ačkoliv slovo žralok nahání strach, tak velrybí žralok není člověku nebezpečný, protože se živí planktonem a malými rybami. Místo o kterém bude dnes řeč, se nazývá Oslob, respektive Tan – Awan. Osada na jihu Cebu, která byla ještě před několika lety na okraji zajmu turistů v nynější době prožívá turistické boom, protože Oslob je jediné místo na Filipínách, kde můžete vidět tyto žraloky celoročně (vyjma velikonočního velkého pátku) a navíc na sto procent. Důvodem proč tam žraloky můžeme vidět každý den jsou rybáři, kteří žraloky krmí. Toto se však nelíbí některým lidem a ochráncům přírody. Já osobně si nevšiml, že by měli žraloci nějaké zranění, žraloci také nejsou vězněni v síti a mohou plavat kam chtějí. Na druhou stránku nebudu naivní, co jsem se dočetl během psaní tohoto článku, tak někteří turisté nedodržují pravidla, které slyšeli při školení. Není se proto čemu divit, že vláda zvažuje tuto speciální Zoo uzavřít. Přírodnější cestou můžete spatřit tyto nádherné žraloky v Donsolu, kde ale žraloci nejsou celoročně a také není vůbec stoprocentní, že tam žraloka spatříte.

 A jak to celé probíhá

Po příjezdu do Tan – Awanu se vás ujmout místní pracovníci a nabídnou vám:

 1. Pozorování žraloků z lodi bez šnorchlování – 500 pesos
 2. Šnorchlování se žraloky – 1000 pesos (v ceně je půjčení šnorchlu a vesty)
 3. Potápění se žraloky – 3000 pesos

Po vybrání druhu aktivity a zaplacení poplatku rybářům následuje krátké školení jak se ve vodě se žraloky chovat, respektive nechovat. Je zakázáno:

 • Krmení žraloků
 • Dotýkat se žraloků nebo je nějakým způsobem nahánět
 • Neomezovat pohyb žraloka
 • Používat při fotografování blesk
 • Mít na sobě ve vodě oleje nebo krémy na ochranu proti slunci
 • Být u žraloka blíž než 5 metrů
Autor: lotuspilgrim
Oslob, autor: lotuspilgrim

Po krátkém školení následuje nástup do malé loďky a asi po 50 metrech plavby už konečně šnorchlování se žraloky, které trvá 30 – 40 minut. Žraloků ve vodě je několik a je možné žraloky střídat či si jen vybrat jednoho, kde nikdo není. Pro mě to byl velký zážitek, na který nezapomenu a doufám, že si ho brzy zopakuji už také společně i s manželkou! A nakonec se musím zmínit, že šnorchlování se žraloky je možné jen od 6 hodin do 12:30 hodin poledne.

Doprava na Oslob

Za žraloky v Oslobu se dá lehce dostat z Cebu city, Dumaguete a Panglaa

Oslob, autor: Roman Mudroch / Život na Filipínách
Oslob, autor: Roman Mudroch / Život na Filipínách

Doprava z Cebu

 • Z Mactanu (letiště) si najměte taxi na south bus terminál (jižní autobusové nádraží). Cesta trvá zhruba 30 minut a cena je okolo 200 pesos. Z přístavu je autobusový terminál o něco blíž.
 • V terminálu pak nasedněte do autobusu Ceres směr Tan – Awan, Oslob. Doba jízdy je okolo 3 hodin a cena je 150 pesos. Nezapomeňte říct průvodčímu, aby vám řekl kde vystoupit!

Doprava z Dumaguete (Negros)

 • Z Dumaguete (Negros) je doprava o trošku slozitejší, ale zároveň i o něco rychlejší. Sedněte do autobusu nebo do multicabu směr Sibulan. Doba jízdy je zhruba 15 – 20 minut. Za autobus zaplatíte 20 pesos, za multicab 11 pesos. Další možností je si najmout tricykla zhruba za 150 pesos.
 • V Sibulanu zamiřte do přístavu a sedněte na loď do Liloan, jižního cípu ostrova Cebu. Loď  vyráží každou celou hodinu. Plavba trvá zhruba 25 minut a cena lístku je 62 pesos.
 • U přístavu Liloan pak sedněte do jakéhokoliv autobusu nebo jeepney směřujícího na sever. Doba jízdy je zhruba 15 – 20 minut a cena je mezi 13 pesos (jeepney) až 60 pesos (Ceres bus). Průvodčímu stačí říct Tan-awan a nezapomeňte ho poprosit, aby vám řekl kde vystoupit.

Doprava z Panglaa

 • Do Oslobu se dá také dopravit z Panglaa, kde se dá najmout buďto privátní loď anebo sdílet loď s jinými turisty. Doporučuji zajít osobně do přístavu, kde si vyjednáte cenu. Pokud to za vás bude vyřizovat třetí osoba, pravděpodobně přeplatíte. Plavba trvá 2 hodiny a cena je prý oficiálně 1500 pesos (jednosměrně). Cena se dá, co jsem četl usmlouvat, možná až o 50%, záleží na sezoně. Osobně s touto cestou z Panglaa zkušenosti nemám, je to zkušenost jiných cestovatelů!

Ubytování v okolí Oslobu

V okolí Tan – Awanu je pár resortů, další výběr ubytování pak nabízí Oslob.

Autor: Ace Reston
Oslob, autor: Ace Reston

Dle mého názoru je tento výlet vhodný jako jednodenní, ale pokud někdo chce v okolí Oslobu přespat, tak má několik možností, například v Malonzo pension house s výborným hodnocením, nebo se si lze najít ubytování přes Agodu, či Booking com.  Přespání v Oslobu může být výhodné, pokud chcete navštívit žraloky brzy ráno. Bohužel si myslím, že díky turistickému boomu je v okolí Tan – Awanu cena za ubytování nadstřelená, tedy vzhledem k poměru cena – výkon.

Tipy na závěr

 • Pokud sebou nemáte kameru pod vodu nezoufejte, za 500 pesos vám ji zapůjčí a pokud nemáte sebou ani USB flashku, tak vám fotky za dalších 50 pesos vypálí na CD.
 • Pokud dostanete nápad plavat k žralokům na vlastní pěst bez zaplacení, tak si vás s velmi vysokou pravděpodobností rybáři všimnou a poputujete na nejbližší vyšetřovnu, kde zaplatíte pokutu.
 • tumalog-falls
  tumalog falls

  Potápění se žraloky je dle mého vyhazování peněz, protože žraloci jsou těsně pod hladinou.

 • Nejlepší čas ke šnorchlování se žraloky je brzy ráno, kdy tam není ještě moc lidí.
 • Pokud máte namířeno do Oslobu z Panglaa, tak již zmíněnou přímou lodí můžete ušetřit až celý den času.
 • Pokud sebou budete mít zavazadla, zkuste se zeptat v nějakém stánku, obchůdku v TanAwanu, například u stánku se suvenýry, zda by vám vaše věci za malou úplatu nepohlídali. Další možností je si odložit zavazadla v některém z blízkých resoltů, například v Aaron’s beach resortu.
 • Nezapomeňte navštívit blízké vodopády Tumalog Falls, nebudete litovat! Můžete si najmout místní habal (speciální motorka) za 50 pesos, nebo k vodopádům vyrazit pěšky. Vstup k vodopádům je 20 pesos na osobu.

Nevím jak dlouho tohle speciální zoo v Oslobu vydrží, ale rád bych se tam ještě jednou za žraloky vrátil. Jak na Vás tahle atrakce zapůsobila? Napište svůj názor!

 

Facebook Comments

25 comments on “Velrybí žraloci v Oslobu , aneb speciální Zoo

 • Jakub , Direct link to comment

  Ahoj,
  Díky za super článek. V únoru se chystáme na filipíny a toto by bylo super, protože žraloci jsou jedna z věcí, které bychom neradi promeškali. Nemáš čerstvější info o fungování/nefungování „zoo“?

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,
   stále to tam funguje. Podle posledních komentářů to stále stojí 1000 pesos. Snad se do února nic nezmění.

 • Martina , Direct link to comment

  Dobrý den,

  i my se chystáme v únoru na Filipíny. Sice máme jen 14 dní a chceme stihnout hlavně Palawan a Boracay, ale šnorchlování se žraloky je tak silné lákadlo, že ani toto bychom nechtěli vynechat. Chtěla bych se jen zeptat, jestli je třeba si šnorchlování nějak zarezervovat dopředu. Je odůvodněné mít obavy, že tam v únoru bude tolik turistů, že bychom se ke žralokům ani nedostali?

  Předem děkuji za odpověď.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím,

   v nynější době se nemusí nic rezervovat dopředu, ale jak to bude v únoru bohužel nevím. Snad se nic nezmění.

   Roman

 • Mikolas , Direct link to comment

  Ahoj, supers web o Filipinach! Hlavne skveli ze je to vse prakticke a aktualni. Chystame se ted v leddnu na 8 dni do Dumagete ( Apo,Oslob) a pak se presunout na par dni na Bohol. Je nejaka moznost se z Oslob svezt s tour lodi co privezla lidi z Boholu zpet na bohol? Mame obavy ze ferry 3pm z dumagete na bohol by mohlo byt vyprodano. Jinak dijy moz za clanku. Jdu kouknout na Parawan.

 • Pavlína , Direct link to comment

  Ahoj, prosím, jsme teď v Oslobu (zítra jdeme na žraloky, takže fungují :)) a chtěli by jsme jet na Bohol, nevíte jestli jezdí loď z nějakého bližšího města nez zpět cebu? Třeba Argo? Diky Pavlína

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, zkuste se zeptat u tech zraloku, jezdi tam primo lode s turisty z primo Boholu. Nekteri turiste se co vim zpet nevraci nebo nemusi byt ty lode plne, takze je dobra sance, ze nejakou lod tam chytite.

 • Tomáš , Direct link to comment

  Ahoj Romane, stránky o žralokách nás uchvátili. Jedeme do Filipín za týden na 15 dní a bohužel z neznalosti jsme si již koupili letenku zpáteční z Manily na Palawan a zpět. Budeme na Palawanu tedy asi 12 dní. Co stihnout na Palawanu a jak se dostat do CEBU na žraloky a zpět ? A z jakého letiště.A co to stojí?

  díky

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   Na Palawanu se toho dá stihnout dost – Podzemni reka, Honda bay, nejaky muj specialni vylet a El Nido.

   Do Cebu city lita z Puerta letadlo kolem pul 4 odpoledne, takze v Cebu city musite minimalne jeden den prespat (popripade v Oslobu). Kolik stoji ted letenka nevim, koukni na stranky Cebu pacific.

 • Bára , Direct link to comment

  TAk můžu potvrdit, že ještě žraloci fungujou:-) Byla jsem před týdnem a je to přesně, jak ROman píše..jen už i po ránu je tam nával a ceny se o PHP zvedly.Pro mě ale i tak nezapomenutelný zážitek!

 • Lenka , Direct link to comment

  Ahoj mohla bych poprosit o radu? Když z PP přiletíme na Cebu v 17h, jak máme dál postupovat, abychom brzy ráno stihli žraloky v Oslobu? Říkala jsem si, že nejlepší by bylo chytit nějaký bus do Oslobu nebo poblíž a tam přespat a hned ráno na žraloky a pak pokračovat dál. Nevíte, co tam jede a jak dlouho? Díky

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, pokud si neco dopredu zamluvite u Oslobu, tak bych jel jeste ten vecer do Oslobu (posledni bus by mel jet v 9 vecer). Pokud ale chcete jet na blind, tak spis doporucuju prespat v Cebu a brzy rano vyrazit do Oslobu.

 • Lenka , Direct link to comment

  Díky za info. A autobus do Oslobu jede jak dlouho cca? Možná by bylo lepší tam přejet už večer, než se pak honit ráno, když už bychom chtěli brzo dát žraloky. Ubytování je vhodné přímo v Oslobu, nebo máte nějaký tip poblíž, cenově přijatelnější a odkus se pak ráno dá lehce dopravit na žraloky? Díky 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Autobus tam jede zhruba 3 hodiny. Ubytovat se můžete třeba v Oslobu, nebo nějakém resortu u moře. Koukněte na Agodu nebo Booking. com.

 • Wojta , Direct link to comment

  maly aktualni update:

  prijeli jsme do Oslobu odpoledne busem z Moaboal. Na pohodu jsme se ubytovali v nejakem Guns resort nebo tak nejak se to jmenovalo. Docela levne 600PHP za pokoj pro dva.
  Odpo a vecer jsme stravili ve meste. Pekne mestecko! Nejaka historie tam taky, je, pivo bylo, vecer na ulici BBQ prima.
  Rano pred 6 rano jsme stopli Jeepney a za 10PHP dojeli ke zralokum. tam uz davy lidi (byl bohuzel vikend, pry nejlepsi je to v pondeli a utery) zaplatili 1000PHP za snorchling, poslechli si nejake rychle skoleni, nafasovali vesty, nasedli na lodku a pak naskakali do vody.
  Co si budem povidat. Turistanra neskutecna…zazitek ovsem pekny. Dle meho nazoru je to tak trosku proti prirode a asi je otazkou casu kdy to zakazou ( i kdyz na filipinach je mozne vse).
  Obecne doporucuji.

  • Iveta , Direct link to comment

   Ahoj Wojto,

   chystáme se za měsíc také na Filípíny a zaujalo mě, že jste se přemisťovali do Oslobu z Moalboalu autobusem. Můžu se prosím zeptat, co je to za linku a jak dlouho vám tato cesta trvala? Díky!
   P.S.: Popřípadě klidně vypíchnout i nějaký vlastní tip na aktivity v Moalboalu? 🙂

 • Jency , Direct link to comment

  Vcera jsem navstivil Oslob, tak se podelim o par aktualizaci, doplneni a vlastnich pocitu. Cesta z Cebu vyjde na 165, jizdenky se nekupuji u ridice, ale behem jizdy chodi pruvodci a prodava je. Moje cesta v 7 rano trvala temer 4 hodiny! Byt mi neprislo, ze bychom stali nekde v zacpe. Hned u zastavky me odchytli z jednoho resortu, plavani je porad za 1000, mam pocit ze snorchlovani bylo pouze za 1500 (oproti uvadenym 3000), 100 za uschovu veci a 100 za pujceni ploutvi (asi by nebyly potreba). 550 za kameru a vypaleni na CD. Pozor – neni to GoPro (vypadala spis jak nejaky no name, nemusi byt tak kvalitni) a nepujci ji vam, ale fotky bude delat jeden z rybaru. Plati se predem, takze muzete jen doufat v povedene fotky (ja je jeste nevidel).

  No a ted neco ke kontroverznimu pozorovani. Bohuzel nemuzu sdilet nadseni ostatnich. Predepsane 4 metry od zraloka nedodrzuje vubec nikdo. Naopak nase lod byla tak blizko, ze jsem se o zraloka sam nekolikrat otrel, aniz bych chtel. Videl jsem jich dost zblizka a videl jsem nekolik skarede poskrabanych ploutvi. Na internetu se da take docist, jak diky umelemu krmeni zraloci meni svoje prirozene chovani. Jednotvarna strava od rybaru je pro ne taktez nevyvazena. Jsem rad, ze jsem to mohl videt a za sebe tuto atrakci bohuzel nedoporucuji.

  Nakonec jsem navstivil Tumalog falls. Primo od zraloku chtel tricycle 200 tam a 200 zpet a tvrdil ze je to pul hodiny jizdy. Nakonec jsem zvolil motorku za 150, ktera me dovezla tam, pockala a pak zase zpet. Jedna cesta trvala asi 7 minut. Od brany je to jeste tak 250m k vodopadum z prudkeho kopce a pak zpet do kopce. Tady funguji taky motorky a mam pocit ze to je tech 50 peso o kterych Roman mluvil? Ve vodopadu moc vody nebylo, coz byla skoda. Za destive sezony to musi byt paradni. Ale i tak to bylo zajimave.

 • Dalibor , Direct link to comment

  Boli sme, vďaka za tip.
  Je málo miest na svete, kde je možné to zažiť, pre nepotápačov priam veľmi málo. Takže… ak nie ste ochranca zvierat, tak určite odporúčam, ale je to tak trochu cirkus. Sú to nedospelé jedince cca 5m dlhé.
  Išli sme z Panglaa, prvá ponúka bola za 9000 php vrátane nejakeho ostrova ako celodenný výlet, druhá ponúka bola iba doprava tam a späť za 800 php. Obidve cez resort. Na Alona Beach boli ponuky aj za 400, ale to už sme pred tým potvrdili tu za 800.
  Zraz o 6:30 na Alona Beach, odchod z prístavu pred 7 (2 lode po cca 16 ľuďoch), k lodi sme sa kúsok brodili cca do polky stehien. Za necelé 2h sme pristáli (opäť brodenie teraz trochu viacej vody), zobrali si tricycle za 50 na osobu, ale očakáva sa, že na nej pôjdu min 3 alebo 4, ak nechcete čakať, dá sa doplatiť. Za cca 20 min sme boli na mieste. Organizácia na mieste je veľmi efektívna (skrinky, registrácia, briefing, platba, zaradenie, vybavenie, nalodenie,…) alebo vám poradí vodič trojkolky, náš sa o nás staral celú dobu, ale neviem, či je to štandard. Snorchlovanie je za 1000 vrátane vybavenia. Masku a snorchel dostanete na brehu, ak chcete aj plutvy, treba si ich požičať vopred pri skrinkách. My sme mali trochu prúd a s foťákom v ruke prišli vhod. Vo vode máte 30min so žralokom (odporúčam nechať vestu na lodi, vo vode prekáža a nikto s tým nemá problém, nie ste v USA), prípadne presuny sa nerátajú. V jednej lodi je 8 ľudí, vo vode ich bolo cca 20 ve dvoch radoch a pred každým vodilo pár lodiek s krmičom pár žralokov. Po skončení je tam pár sprch a pár WC, je tam fronta, ale dá sa. Dá sa aj najesť. O pol 12 bol zraz pri lodi, opäť trochu cez vodu cca do pása. Pred 2 sme boli na Alone.
  Odporúča sa byť tam čo najskôr, neviem, my sme boli o 9 a ešte po 11 vyplávavali lode a bolo ich vo vode stále menej, takže ak sa nezmenil počet žralokov, tak to mali možno aj lepšie. Boli sme cez týždeň.

 • Zuzana , Direct link to comment

  Zdravicko lidicky…. buduci mesiac odlietame na trip po filipinach s batohmi na pleciach….kde v cebu je najvyhodnejsie sa ubtovat… myslim ktora oblast aby sme mali z coho vyberat… okolite ostrovy… pripadne ako je to so stanovanim… chceli by sme sa tam zdrzat max tyzden… dakujem za kazdu radu

 • Jana , Direct link to comment

  Dobrý den, v únoru letíme s dětma na Filipíny. Chci se zeptat, mám s sebou brát krosnu pro dítě, kočárek beru určitě, syn má 18měsíců. Děkuji Jana

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *