Výběry z bankomatů a směnárny na Filipínách

V prvním článku nového roku 2016 se můžete dozvědět, kde nejlépe rozměnit peníze, jestli si vzít sebou více hotovosti nebo vybírat z bankomatů, o problémech s vybíráním peněz z bankomatů anebo také jestli si vzít sebou raději dolary nebo eura.

1/ Hotovost, nebo výběr z bankomatu

Osobně preferuji vzít sebou hotovost, výběr kartou se nevyplatí díky horšímu kurzu. Teda v případě, že peníze směňujete v dobrých směnárnách s dobrým kurzem. Kartu jsem používal jako případ nouze anebo jsem vybíral z bankomatu jednou či dvakrát 10 000 pesos (více než 10 000 pesos vybrat najednou nejde). Při výběru peněz kartou vám navíc zaúčtuje vaše domácí banka poplatek za výběr, plus další poplatek vám strhne i filipínská banka 200 pesos. Mbank, která poplatek za výběr v zahraničí nemá, má ale tak nevýhodný kurz, že nakonec je to stejně nevýhodné. Další důvod je ten, že na některých ostrovech nebo na některých místech na Filipínách není bankomat. Nejvýhodnější je však platit kartou, což na Filipínách lze jen v obchodních domech, lepších obchodech, v lepších restauracích nebo v lepších hotelích. Nakonec ale stejně závisí na vás, jestli je vám příjemné mít u sebe stále velkou hotovost a ušetřit jednu tisícovku či dvě anebo raději častěji vybírat z bankomatů. Někteří lidé mají u svojí banky nějaké výhody, nebo třeba kreditní karty s výběry zadarmo i s docela dobrým kurzem a tak dále. V tom případě pak výběry kartou jsou dobrou volbou.

2/ Dolary nebo eura

Ačkoliv je to celkově jedno, tak doporučuji spíše dolary, které mají Filipínci raději a není je problém kdekoliv směnit. Pokud máte doma hodně eura anebo žijete v zemi, kde se platí eurem, tak nezoufejte a eura si klidně vezměte. V tomto případě však doporučuji směnit skoro vše na letišti v Manile, protože například v Puertu dle několika turistů byl se směnou eura trošku problém, ale nakonec vše dobře dopadlo a rozměnili eura v jedné bance. Pokud je svátek nebo víkend, tak eura berou i ve směnárně v obchodním domě Robinsons (řeč je o Puerto Princesa).

Směnárna na letišti v Manile (foto je staršího data)
Směnárna na letišti v Manile (foto je staršího data)

3/ Kde směnit peníze nejvýhodněji

Pro dost lidí tohle bude překvapení, ale vyplatí se rozměnit peníze na letišti v Manile! Z mých zkušeností a ze zkušeností dalších turistů je to opravdu tak. Nebojte se tam tedy rozměnit větší částku. Určitě se vám nevyplatí jezdit mimo letiště někam do centra Manily, jen abyste tam rozměnili větší částku. Na druhou stránku ale neměňte peníze hned v první směnárně na letišti, kterou uvidíte a porovnejte několik směnáren až v příletové hale. Nejlepší zkušenosti se směnárnou mám v odletové hale u odbavovacích přepážek na terminálu 3. Před odletem na Filipíny se podívejte na aktuální kurz, aby jste byli v obraze! Pozor, na letišti v Cebu city prý tak dobrý kurz není.

Tady u nás v Puertu, je dokonce horší kurz, nežli je na letišti v Manile. Pozor také na pouliční směnárny, nezřídka tam je horší kurz nežli v některých bankách a v některých směnárnách v Manile vás mohou okrást. V Puertu je nejlepší směnárna v již zmiňovaném Robinsons. Celkově v obchodních domech jsou dobré směnárny a doporučuji tedy hledat směnárny hlavně tam. Ve většině směnárnách a bankách se neplatí žádný poplatek, ale můžou být i výjimky.

4/ Problémy s výběrem peněz z bankomatů

Tohle zjištění pro mě bylo překvapení, protože já nikdy problémy s výběrem peněz na Filipínách předtím neměl. Nicméně když už mi několik lidí nezávisle na sobě řeklo, že jim jejich kartu žádný bankomat nebere, tak už to jistě stojí za zmínku. Nakonec jsem to pak uviděl i na vlastní oči, když jsme se s jedním mým klientem snažili vybrat peníze. Nakonec jsem si vzpomněl na jednu radu další mé klientky, že jim kartu vzal jen červený bankomat BPI (Bank of the Philippine islands) a opravdu jsme z toho bankomatu peníze vybrali.

Jedni turisté museli dokonce volat do ČR, aby jim jejich banka odblokovala kartu, kterou jim zablokovala, protože si mysleli, že se jim někdo snaží vybrat účet. Podle mého filipínského známého, který je manažerem jedné banky je problém ten, že pro naše karty je většina bankomatů na Filipínách riziková (špatně chráněná) a tak to transakci nepovolí. Jestli je to pravda však nevím, třeba mi svůj názor na tento problém můžete napsat do komentářů.

Vemte si na Filipíny sebou více karet (nejlépe Visu a Master card), protože se vám může stát, že jednu z nich vám bankomat sní k večeři a samozřejmě je vždy vyšší pravděpodobnost, že jedna z těch karet v tom bankomatu fungovat bude. Pokud se vám stane, že budete na Filipínách bez karty a bez hotovosti, tak pošlete vaší rodině nebo kamarádům zprávu a požádejte je, aby vám nějaké peníze poslali přes Western Union.

Filipínská síť bankomatů není tak velká a na některých menších ostrovech je k nalezení jeden nebo dva bankomaty, které však mohou být někdy offline a tak jak jsem psal, vyplatí se mít u sebe vždy více hotovosti.

Filipínský Pawnshop
Filipínský Pawnshop

5/ Filipínský Pawnshop 

Na Filipínách si můžete všimnout mnoha Pawnshopů, ale co jsou tyhle divné shopy zač? Na Filipínách jsou různé finanční společnosti, které poskytují podobnou službu jako například známý Western Union. Tuto službu mimo jiné umožňují právě tyto Pawnshopy. Na rozdíl od WU ale fungují jen po Filipínách a mají mnohem menší poplatky za poslání peněz. Někteří naši klienti nám takto posílají peníze. Pawnshopy fungují ale hlavně jako takové zvláštní zastavárny, kde Filipínci dávají nějaké věci za peníze do zástavy, prodávají svoje věci, anebo si naopak tam mohou nějaké starší věci koupit. Hlavně se jedná prý o šperky, ale není vzácnost, že někdo zastaví také motorku.

O Pawnshopu píšu hlavně proto, že některé z nich mohou fungovat také jako směnárny, ale pozor, mají tam nevýhodný kurz!

Facebook Comments

24 comments on “Výběry z bankomatů a směnárny na Filipínách

 • harryj , Direct link to comment

  Díky za článek. Chci si vzít eura, ale do Manily přílítáme v 0:30 na T2, a už v 6:00 odlítame na Bohol z T3. Nevíš jestli jsou směnárny na T2 nebo T3 otevřený nonstop?Díky

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   Některé by měli být otevřené, ale ruku do ohně za to nedám (na T2 jsem ještě nebyl), určitě si vemte pro jistotu kartu a také v noci by mohl být horší kurz, pozor na to.

   • harryj , Direct link to comment

    Tak po nasem priletu na T2 v 2:30 byly otevrene dve smenarny. Obe stejne kurzy USD 47,5 EUR 50,5. Na T3 jsem videl otevrenou jednu s kurzy o par desitku horsimi.

  • Marconi , Direct link to comment

   Některé bankomaty opravdu vydávají větší částku než obvyklý limit 10 000 php s jednotným poplatkem 250 php (konkrétně 25 000 php). Jeden je třeba v budově, kde sídlí naše ambasáda, další jsem našel na Boracay v centrální nákupní zóně (2018/únor). Předpokládám že bude na místech kde se dá očekávat výskyt bohatších lidí.

 • Jiri Hasek , Direct link to comment

  To, že jsou s výběrem hotovosti z bankomatů problémy jsem se přesvědčil hned po přìletu do Manily. Teď jsem v Davao city a musel jsem zkoušet čtyři bankomaty a tři karty než mi na jednu ty peníze vylezly 😀

 • juraj , Direct link to comment

  Pokiaľ turista ide na miesto, ktoré nenavštevujú turisti,bankomat nemusí byť nablízku, na to treba tiež myslieť. Veľmi správne Roman napísal, že niektoré bankomaty na Filipínach nemusia vydať peniaze pretože môžu byť vyhodnotené ako rizikové. Je dobre preto kontaktovať domácu banku pred cestou a uistiť sa, že nebude zablokovaný výdaj, respektíve aby banka po dobu dovolenky neblokovala výber v zahraničí.
  Autor týchto stránok robí veľkú prácu, tento web je jeden z najlepších ( ak nie najlepší) ak niekto potrebuje praktické informácie o Filipínach, alebo ak chce spoznať Filipíny.

 • Kate , Direct link to comment

  Rada bych prispela do diskuze nasim poznatkem…. Obecne jsme zjistili, ze me osobne bankomaty na Filipinach nesnasi a musim stat minimalne pres ulici, aby partnerovi bankomat penize vydal… A ted vazne:) mame zlate karty Master Card od Equa Bank a taktez jsme meli problem s vyberem. Jedna banka (RSCB – nepamatuji si nazev, ale byla to +- kombinace techto pismen) nema s nasi bankou kontrakt. Dalsi problem je, ze vetsina bankomatu na Filipinach cte data z magnetickeho prouzku (coz je to, co nase banky vyhodnocuji jako riziko) a konkretne v pripade Equa Bank jsou povoleny maximalne 3transakce tohoto typu za 24hod. Problem je, ze se do toho pocitaji i neuspesne transakce, takze kdyz narazite jako my 1. na prazdny bankomat 2. Kontrolujete zustatek na ucte pres bankomat jestli diky bodu 1 jste neprisli o penize 3. jedete k dalsimu bankomatu, se kterym nema banka kontrakt a hlasi to, ze vas bank code is invalid – automaticky vas na padne, ze mate spatne PIN, coz tak neni a tim padem mate prvni kartu na 24hod mimo hru. Vzhledem k tomu, co bylo uvedeno v bodu 3, tak date do bankomatu druhou kartu a zadate PIN a stejna chyba 4. teansakce v haji. Tak vlezete do prilehle pobocky a ptate se urednika o co jde. On netusi, tak to chce videt na vlastni oci… A modri uz vedi… 5. Transakce v haji… Takze posledni pokus a nebudu to protahovat… Po navsteve Metro Bank, ktera ma limit na vyber 10 000Php uspesne vybirame:) nastesti to bylo zakonceno happy endem, ale jen pro predstavu, co se Vam tu muze stat:) nam osobne se osvedcilo brat s sebou vzdy cas penez na uctu a cast v hotovosti, protoze i kdyz nastane vyse uvedene, tak furt mate jeste kes a nejakou smenarnu potkate vzdycky:)

  • Marconi , Direct link to comment

   Doporučuji minimálně dvě karty od různých bank a vždy informovat banku o době kdy bude využívána na Filipínách (tzv. třetí svět mimo EU). Při první cestě mi jedinou kartu blokla banka, protože to vyhodnotila jako podezřelou transakci, naštěstí stačil jeden telefonický hovor a vše se na počkání vyřešilo. Nikdy jsem si sebou nebral hotovost, ale uznávám, že mít aspoň 100 USD nebo EURO a nabitý Skype není vůbec zbytečné. Případně někoho kdo může pomoct přes třeba Westernunion, moneygram, worldremit, apod. Jinak jsem nikdy neměl potíže s výběrem z bankomatu,A jelikož pokaždé chtějí poplatek 250 php tak se nevyplatí vybírat méně než 10 000 php a když to jde i více.

 • Wojta , Direct link to comment

  Par poznatku.
  ElNido – bankomat je, pry funguje (nevyuzil jsem) stala tam vzdy fronta. Bavil jsem se s Italem, rikal ze mu to sezralo kartu az na 3 pokus a dalo nejake koruny.
  Vybirali jsme v puerto princesa na letisti, bankomat BPI nebo tak nejak. dal 18000 PHP no problemo.
  Vybirali jsme v dumaguete – kousek za pristavem je bankomat. taky no problem (CSOB karta).
  Byli jsme na Siquijor a tam jsou bankomaty taky, no worries.

 • Vojta , Direct link to comment

  Mam obyčejnou kartu od mBank. První výběr na letišti hned v prvním bankomatu v pohodě 15 000 PHP. Pak mi začalo neustale volat na mobil české číslo, což jak jsem později zjistil byla paní z mBank, která chtěla potvrdit, že výběr jsem provedl já a nejedná se o krádež karty. Společně jsme se pak domluvili na odblokování dalších dvou karet, které u mBank mam. Všechny pak fungovaly ve kterémkoliv bankomatu naprosto bez problémů. Před odjezdem tedy doporučuji zavolat do vaší banky a nahlásit, že jedete do Asie. Co se týče kurzu, mBank mi za 10 000 vybraných PHP strhla kolem 5 418 Kč, a to vcetne toho 200 PHP poplatku.

 • Jana , Direct link to comment

  Určitě doporučuji vybrat hned na letišti v Manile, pokud se chcete vyhnout adrenalinu při hledání, jak proměnit nebo vybrat 😀 V El Nidu byl jediný bankomat cca 3 dny vkuse prázdný. Směnárnu, na kterou nás všichni odkazovali, jsme otevřenou nikdy neviděli. Nakonec se dalo proměnit v Artcafé a našli jsme ještě 2 směnárny ve stejné ulici naproti sobě. Ale kursu z letiště už jsme se nikde jinde nepřiblížili..

 • Jency , Direct link to comment

  Moje zkusenost z roku 2010 – bankomat HSBC v Manile u Ayala triangle mel neomezeny vyber a dal tedy 40000 PHP (40x 1000 bankovku, maximum bankomatu). Rok 2016: ceskou kartu mi bankomst vzit nechtel (Mastercard, Equa bank), s novozélandskou VISA bez problemu kdekoliv, ale jen 10k

 • Virtual server , Direct link to comment

  Mimochodem nenechte se nachytat vyhodnou nabidkou mBank vybery v zahranici zdarma. Maji totiz pro platby kartou upravene kurzy men, takze ve vysledku zaplatite za vyber z bankomatu stejne nebo spis vic, nez u jine nevyhodne banky, kde je za vyber z bankomatu v zahranici poplatek.

 • David , Direct link to comment

  Pravda! 18.3. jsem dorazil na J Cebu – Oslob ani jeden mezinárodní bankomat, poslali mě do Dalaguete, vyzkoušel jsem všechny 4 ani jeden nevydal peníze. Průser je, že nemám hotovost. Jeden Angličan mě odvezl na hotel, kde berou karty, tak nemusím spát venku.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *