Vzrůstající počet HIV případů na Filipínách

Tento článek by si měli pozorně přečíst hlavně pánové, kteří na Filipíny vyrazí nejen za krásou Filipín, ale také za místními děvčaty. Nedávno jsem si totiž přečetl zneklidňující článek v místním magazínu.

Palawan zažívá poslední roky boom, jezdí tam více a více lidí, ale to sebou nese i nevýhody. Puerto Princesa je totiž jedno z několika měst na Filipínách, kde rychle rostou případy HIV! Od roku 1984 do nynější doby bylo zjištěno 78 případů, z toho však 40 případů bylo zjištěno minulý rok! To je oproti minulým rokům veliký nárůst a na tom nezmění nic ani fakt, že naprostá většina nakažených jsou muži, kteří měli sex s muži nebo s ladyboys. To jsou jen známé případy, zcela jistě je mnoho dalších lidí na Filipínách, respektive na Palawanu, kteří na testech ještě nikdy nebyli a mají virus HIV. Přitom ministerstvo zdravotnictví je si vědomo tohoto problému a testy na HIV dělají zdarma a diskrétně. Bohužel, mnoho bargirls tyto problémy neřeší a raději si celý den hrají s jejich drahým mobilem, nežli aby si přečetli zprávy v novinách, natož pak dokonce koukaly na televizní zprávy, kde by o tomto narůstajícím problému dozvěděly.

hiv-diagnosed-per-day-rappler-05152015-2

Pokud se podíváme na celkovou statistiku na Filipínách, tak za prvních 10 měsíců roku 2015 bylo 6552 lidí diagnostikováno virem HIV. To je o 37 krát více, než v roce 2001, kdy bylo diagnostikováno virem HIV 174 lidí. To jsou opravdu alarmující čísla, přestože Filipíny na první příčky HIV nakažených lidí rozhodně nepatří. Ty patří státům v Africe. Filipíny jsou v poměru nakažených HIV k počtu obyvatel na tom podobně jako Česká Republika. Pro zajímavost – Thajsko, kam mnoho mužů míří také za děvčaty, je na tom podstatně hůř, nežli jsou Filipíny. Když se vrátím zpět na Filipíny, tak města s největším výskytem HIV jsou: San Jose del Monte (Bulacan), Antipolo, Cainta, Bacoor, Imus, Dasmarinas, Sta Rosa. Pozor si také dejte v Angeles city a v Manile.

Mnoho mužů si bohužel myslí, že na Filipínách nemohou HIV nebo jinou pohlavní nemoc chytit. K tomu pomáhají i bezstarostné Filipínky, které často na používání kondomu netrvají. A já vím, že se to tak děje často, protože nejsem hluchý a pánové mě sem tam něco řeknou. Nejde však jen o HIV, ale jde i další pohlavní nemoci jako je „Kapavka“ a tak dále. Takže pánové, používat kondom také na Filipínách!

Zdroje, z kterých jsem čerpal: Department of health of Philippines (ministerstvo zdravotnictví), www.cia.gov a Palawan news.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *