Zdravotní péče a nemocnice na Filipínách

Co dělat, když se mi na Filipínách něco stane a budu muset jít do nemocnice? Musím platit v nemocnici v hotovosti, i když mám pojištění? Takové myšlenky a otázky se jistě honí hlavou mnoha turistům, kteří se chystají na Filipíny. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Na začátku musím ale napsat, že toto téma není pro mně lehké a nemám s tím osobní zkušenosti, protože jsem nemusel využít jako turista zdravotní péče na Filipínách. Nicméně díky tomu, že na Filipínách momentálně žiju, mohu vše vidět z jiné stránky a na některé věci se zeptat osobně v nemocnici. Už mám zkušenosti se zubařem na Filipínách a tím také začnu.

Zubař na Filipínách

Zubař, to zatím jediný doktor na Filipínách, se kterým mám zkušenosti. Moje dojmy z dentální hygieny a vrtání jednoho mini kazu na přední strany „jedničky“:

 • Celkové vybavení ordinace nic moc, jako z 90 let v ČR, některé věci byli rozbité, jako například stále tekla voda do kelímku, který byl připravený na vyplachování úst.
 • Doktor ordinoval sám bez sestřičky.
 • Během vrtání kazu neměl pan doktor nasazené rukavice (to jsem ještě nikdy neviděl).
 • Celkově jsem byl však s panem doktorem spokojen.
 • Celkově jsme platili za dvě dentální hygieny a jednu mini bílou plombu okolo 2000 pesos.

Zmiňovaný pan doktor je dobrý známý manželky a tak proto manželka chodí k němu. Předpokládám, že jiní dentisti jsou na tom lépe anebo naopak hůře. Zubních ordinací ve městech typu Puerta je opravdu hodně a tak je z čeho vybírat. Manželka mě nabídla, že si mohu vybrat dentistu dle sebe, ale uvidím, ještě nejsem rozhodnutý.  Dále jsem vyzpovídal našeho dalšího známého zubaře ohledně platby.

Po prohlídce zubů Vám zubař sdělí, jaký máte problém a kolik by oprava zubů, či odstranění bolesti stálo. Většina dentistů chce zaplatit před samotným zákrokem nebo po zákroku v hotovosti. Pan doktor mě také řekl, že dříve bral i kreditní karty. Tuto možnost však díky špatným zkušenostem a to speciálně s americkými turisty a jejich kreditky zrušil.

Jedna ze zubařských ordinací v Puertu
Jedna ze zubařských ordinací v Puertu

Nemocnice a zdravotní zařízení na Filipínách

Menší státní zdravotní zařízení je ve skoro každé větší vesnici (například El Nido). To se hodí, pokud dostanete horečku a budete chtít zjistit, jestli to není vážnější nemoc jako například horečka Dengee. U soukromého doktora stojí prohlídka plus laboratorní test 700 pesos. Ceny se však mohou lišit, a to speciálně u soukromých doktorů.

Když váš zdravotní stav bude vážnější, tak vás převezou do nejbližší nemocnice. Bavme se například o Palawanu. Pokud se vám nedej bože něco stane v El Nidu, tak nejbližší nemocnice je v Taytay, který je od El Nida vzdálen jednu hodinu jízdy směrem na jih. Nicméně v Taytay je ta nemocnice státní a proto nelze čekat nějaký luxus. Ve většině státních nemocnic není klimatizace a tak vzduch dovnitř proudí jen otevřenými okny anebo popřípadě větrákem. Co jsem viděl, tak celkové podmínky jsou tam otřesné – špína, často smrad moče na chodbách, nedostatek zdravotního personálu a tak není divu, že o nemocné se tam starají hlavně příbuzní. Na nějaké soukromí můžete tedy zapomenout, speciálně pak v nejlevnějších pokojích, kde je více jak 10 pacientů plus jejich rodina, která se o ně stará. Pacienti, kteří nemají ani na nejlevnější sdílený pokoj leží na lavicích nebo na matracích na chodbách nemocnic. Lepší by tedy bylo se nechat transportovat do Puerta, kde pak využít služeb jedné ze dvou soukromých nemocnic. Tím jsem plynule přešel k nemocnicím na Filipínách.

Tam, kde to jde, tak využívejte soukromých nemocnic, i když budete platit víc, protože pojišťovna by Vám měla vše proplatit – tedy samozřejmě záleží na druhu zdravotního pojištění a na domluvě s pojištovnou. Některé státní nemocnice jsou opravdu jen pro silné nátury, nicméně ne všude jsou však soukromé nemocnice, viz zmiňovaný Taytay na Palawanu. A takhle to funguje všude na Filipínách.

Jak je to s placením v nemocnicích? Ve státní nemocnici je ošetření zadarmo, ale musíte platit za všechno další – od léků až po jehle. Dokonce i vyšetření je tam zadarmo, nicméně tolik lidí jsem v čekárně ještě neviděl. Často se tam na vyšetření prý čeká i celý den a tak není divu, že trošku movitější Filipínci navštíví soukromého doktora, kde zaplatí za vyšetření mezi 500-700 pesos. Ve státní nemocnici musíte zaplatit jen hotově, v soukromých nemocnicích můžete také zaplatit kreditní kartou. Pozor, ne všechny soukromé nemocnice berou karty! Některé nemocnice mohou chtít nějakou zálohu předem a po zákroku nebo po ošetření byste museli doplatit zbytek, nicméně většina nemocnic chce zaplatit předem, před ošetřením pacienta.

Co dělat při zdravotních potížích

 • Kontaktujte jakýmkoliv způsobem pojišťovnu u které máte cestovní pojištění a to klidně i pomocí sms zprávy.
 • Pojišťovna by vám měla navrhnout nejbližší nemocnici se kterou má jakousi spolupráci.
 • Pokud máte štěstí a pojišťovnou navrhovaná nemocnice je poblíž, tak byste v té nemocnici nemuseli platit nic nebo třeba zaplatíte jen část z celkové částky.
 • Pokud však půjdete z jakéhokoliv důvodu do nemocnice, která nemá s vaší pojišťovnou dohodu, tak velmi pravděpodobně budete muset platit celou částku hotově nebo kreditní kartou a po návratu do ČR by vám to měla pojišťovna proplatit.
 • Nicméně pozor! Radím vždy kontaktovat vaší pojišťovnu a řídit se jejich radami, aby pak návratu nebyl s vyplácením peněz žádný problém!

Proces v nemocnici funguje tak, že po té, co do nemocnice přijdete, vám udělají vstupní vyšetření (prohlídku). Po té s vámi budou konzultovat další postup a cenu za ošetření. Pokud je to doporučená nemocnice od vaší pojišťovny, upozorníte je na to a dáte jim potřebné doklady.

A co když cestuji sám a něco se mě stane a budu v bezvědomí, ošetříte mě?“ ptal jsem se v jedné ze soukromých nemocnic v Puertu. Odpověděli mně, že ano a já myslím, že se tomu věřit dá. Co jsem se na internetu dočetl, tak běžná praxe nemocnic je ta, že pokud pacient nezaplatí, tak ho v té nemocnici drží proti své vůli.

Filipínské sestřičky, zdroj: www.huffingtonpost.com
Filipínské sestřičky, zdroj: www.huffingtonpost.com

Lékaři na Filipínách

Pokud by někdo mohl mít nějakou nejistotu ohledně kvality a znalostí filipínských lékařů, tak vás hned mohu uklidnit. Filipínští lékaři jsou většinou velmi šikovní a vystudovali nejlepší školy na Filipínách nebo dokonce v Americe. Filipínské sestřičky jsou také dobře trénované a navíc mají velmi opatrující povahu a tak není divu, že je po nich velká poptávka asi všude na světě, speciálně pak v Americe.

Ambulance (první pomoc) na Filipínách

Na vesnicích velký problém, v městech v pořádku. Tak by se dala popsat rychlá záchranná služba na Filipínách. Ve velkých městech jako je Manila, Cebu existuje několik soukromých či státních ambulancí a tak se sanitky dočkáte vcelku brzy. Na vesnicích můžete na rychlý příjezd sanitky zapomenout. Rychlejší je pak tedy zraněného pokud to jde naložit do jeepney, tricyklu atd. Na malých ostrůvcích kolikrát ani žádná záchranná služba není a tak zraněného musíte dopravit do zdravotního zařízení sami. Protože Filipíny jsou veliké a každý ostrov to může mít jinak, vždy se snažte dát na radu místních.

Závěrem

Cestovní pojištění – to patří do základu balíčku každého turisty, který chce vycestovat na Filipíny. Cestovní pojištění nabízí mnoho pojišťoven či bank a není problém si pojištění uzavřít rychle online přes internet. Radím nic nepodcenit a ještě bych si před uzavření smlouvy zjistil vše co se dá. Rozdíly jsou například i v tom, že některé pojištění zahrnuje také zubaře.

Již jsem to zmiňoval, ale rád to na závěr zopakuji. Berte na vědomí, že různé nemocnice mohou mít jiné pravidla co se týče placení, dále také v případě zdravotních problémů určitě doporučuji soukromé nemocnice a také berte na vědomí, že na vesnicích nebo na odlehlých malých ostrovech se rychlé záchranné služby nemusíte dočkat. Universální číslo pro jakékoliv problémy je 117. Na toto číslo můžete volat pokud spatříte požár, budete svědky nějakého přepadení anebo v případě akutních zdravotních problémů. 

Pokud již máte za sebou nějakou zkušenost z filipínských nemocnic, můžete pod článek napsat komentář!

Facebook Comments

03 comments on “Zdravotní péče a nemocnice na Filipínách

 • Dominik , Direct link to comment

  Dobrý den
  Navštívil jsem Palawan v říjnu 2016. S kamarády jsme si půjčily motorky (endura)a že projedeme Palawan na motorkách. Třeti den jsem nezvládl zatáčku a měl jsem nehodu vylítl jsem ze zatáčky a rozbil se o strom.
  Kolem jedoucí nikdo nezastavil a nepomohl až mistní kolem jdoucí mi ihned začali pomáhat se zvednout a ptát se co mi je a kde mě bolí.
  Mezi tim se pro mě vrátili kamarádi a pomohli mi. Měl jsem pohmožděnou levou nohu a bouli nad klíční kosti a odřené ruce a nomohl jsem stát na nohou protože se mi dělalo špatně asi po úrazový šok. Asi po 20 minutách jela kolem ambulance která vypadala jako picup ze záclonkama a vyběhla jaká si osoba strašně ochotná a ošetřila mi odřeniny a řiká že už mají naložený 4 pacienty ale jestli mi je hodně špatně tak jednoho vyloži u silnice a naloži mě řekl jsem že děkuji ale že to nějak zvládnu a odjela.Volali jsme do půjčovny motorek co se nám přihodilo a že potřebujeme auto protože motorku bych už nezvládl nadošáhl jsem na řiditka začla mi tuhnout ruka přestávala být hybná.Potom prijel starosta obce a zavolal sanitku která prijela asi za 40 min.Vše vypadalo jako na evropské úrovni naložili mě do sanitky a během cesty měrili 2 krát tlak a budili mě abych nespal asi za 45 min jsme dorazili do nemocnice v Puertoprincesa do soukromé nemocnice. Tam se mě ujal mladý lékař vyšetřil mě poslal a rentgen a ct mozku.Než byli hotové výsledky z vyšetřeni tak jsem ležel na přijmu kde v rohu mistnosti leželo sténajíci dítě na kapačce s matkou která ho tišila vedle mě oživovali nějakýho dědu a dalši 4 pacienty jsem neviděl protože mezi námi byli takové hadrové koje.U prosřed místnosti byl lékařský stůl a od tam tud lékař všechny postupně ošetřoval. Když na mě přišla řada tak mi bylo zděleno že to není nic vážného a že mi to rameno zafiksují do šátku a za 14 dní by si to mělo sednout samo. Dostal jsem prášky proti bolesti a celkem za ošetřeni zaplatil v nemocniční pokladně 6.200,- peso. A na večer jsem byl propuštěn. Po zhlédnuti rentgenového snímku jsem jako laik viděl že si to nesedne za 14 dní Poslal jsem rentgen do Prahy aby mi ho nějaký ortoped přečetl a napsal mi že mám na 3 x přetrhaný vazy v rameni až to bude muset operovat odborně (AC luxace toxa lll) ale že nemusim přerušit dovolenou že to klidně 14 dni počká.Pán z půjčovny si odvezl motorku do nemocnice mi přivezl auto s automatickou převodovku a druhý den jsme mohli pokračovat v cestování na Palawanu.Závěrem chci doporučit lepší cestovní pojištění takové po internetu nestojí za nic.Pojištovnu zajímalo akorát aby je to moc nestálo pořád volali které ošetření proplati a které ne na co mám nárok a na co ne.Vše mi proplatili kromě léků proti bolesti.Po návratu do čech mě do týdne od operovali a mám zdrátovaný rameno až asi do března .

 • Dan , Direct link to comment

  Ahoj, v květnu letím na Filipíny, ale pořád se nemůžu rozhodnout ohledně pojištění. Jaká je nejvhodnější pojišťovna se kterou můžu komunikovat v češtině a zároveň ji znají na Filipínach? JAk se nejlépe dostanu k informaci s jakou nemocnici na Filipinach má daná pojišťovna dohodu? Dekuju za odpověď 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, to bohužel neporadím, nemám čas koukat na všechny zdravotní pojištovny podrobně, ale doporučuji si vybrat nějakou českou na základě dobrých referencí a pak ji kontaktovat a oni vám odpoví na vaše otázky.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *