Už jsem to občas naznačoval, ale život na Filipínách není takové peříčko a není to takový ráj, jak si dost lidí po první návštěvě Filipín myslí. Dost lidí Filipíny oslní a pak mě chodí emaily typu“ Romane, chceme také žít na Filipínách, protože nás totálně očarovaly, prosím poraď co tam můžeme dělat a celkově bychom potřebovali pomoc od někoho do začátku“. Já ale bohužel nemohu každému psát, co je potřeba do začátku a co dělat před stěhováním na Filipíny a pak s hledáním práce nebo bydlení. To bych se z toho zbláznil, to bych nic jiného nedělal. Už jsem dokonce i přemýšlel si otevřít firmu na rady a porady ohledně stěhování na Filipíny. Už jsem ale napsal několik článků o životě na Filipínách a další budou pomalu přibývat.

Když stále vypadává elektrický proud
V Puertu Princesa na Palawanu jsou docela časté výpadky proudu. To se stupňuje každý rok od března do června, kdy těchto výpadků je nejvíce. Přiznám se, že nevím jak to je v jiných částí Filipín, ale předpokládám, že na některých ostrovech či na nějakých zapadákovech je to podobné, protože výpadek proudu jsem zažil například i v Banaue. Pořád jsme ale na tom lépe než třeba v Sabangu, kde elektrika funguje jen přes noc. Tím se ale utěšovat moc nelze.
Očekával bych nějaké zlepšení za ty roky co v Puertu žiju, ale přijde mi, že je to spíše i horší, možná to je tím, že v tom městě žije více a více lidí a je tam více a více restaurací a tak dále a ta místní elektrárna to prostě nezvládá. Podobnou větu jsem psal v jednom článku před dvěma lety, takže o to je to více smutné. Je to opravdu k naštvání, máte něco rozepsaného, nebo potřebujete něco dělat na počítači a nemůžete. O tom, že bez klimatizace nebo větráku je šílené vedro asi vysvětlovat nemusím.
Někdy jsou výpadky proudu i večer a tak musíme mít připravené svíčky. Všude je pak venku tma, protože nesvítí těch pár pouličních lamp co tam máme a tak se nemůže ani ven. Jedině tedy na motorce nebo autem, ale pešky se za totální tmy ven chodit nedoporučuje. To vše mě naučilo mít stále v nabíječce mobil i laptop a pak si tady v ČR připadám jako exot, ale co kdyby i tady vypadl proud že? Toho jsem se tady ale naštěstí ještě nedočkal.
Výpadky internetu
Je známo a také to je pravda, že na Filipínách je pomalý a nestabilní internet. Na pomalý internet se dá ještě nějak zvyknout, ale když do toho máte výpadky internetu v celém městě (nejde kabelový internet ani data nebo velmi pomalu) a potřebujete něco urgentně řešit přes email, nebo máte zrovna jen ten den volno a chcete odepisovat na emaily, tak cítíte doslova bezmoc a říkáte si, do jakého století jsem se to přesunul? Co je na tom smutné, tak tyto výpadky bohužel byly letos častější, než minulý rok.
Problémy s vodou
Většinou od března bývá na Palawanu často problém i s vodou a musí se šetřit. Letos to sucho bylo opravdu velké a tak nebylo divu, že nebylo kde moc brát. Ve většině hostelů v Puertu tekla voda čůrkem a někde dokonce voda tekla jen v určité hodiny. To vše vás naučí kalkulovat, kdy se sprchovat ba dokonce kdy jít i na záchod. Turisté, ač byly z toho překvapeni, tak to ty dvě noci v Puertu nějak přežili, ale my si na to musíme zvyknout. Není každý rok ale stejný, záleží jak hodně pršelo v období mezi říjnem a únorem, potažmo tedy poslední rok. No a minulý rok pršelo na Palawanu opravdu málo.
Vedro a zase to vedro
Jsem na Filipínách, tak nic jiného čekat nejde než celoroční velmi teplé a tropické počasí, tak na co si stěžuji? No pravda je taková, že od začátku března do června je na Filipínách největší vedro z celého roku a tak proto například mají děti v tomto období 2 měsíce prázdnin. Zatímco například v lednu nebo v únoru jsou teploty docela optimální (tedy jak pro koho), tak kolem 30 stupňů a v noci je na místní poměry docela příjemně, tak od března teploty poskočí až na 35 stupňů. Z toho hlediska se na toto období ani nedoporučují plánovat moc velké treky nebo se nějak více fyzicky namáhat.
Jako turista to moc nepocítíte, ten teplotní rozdíl si ani neuvědomíte a jste rádi za tropické teploty (tedy asi opět jak kdo), ale pokud tu žijete, tak si budete sakra všímat takových teplotních rozdílů, no a pokud vypnou zrovna do toho elektrický proud, tak proklínáte všechno kolem a nejraději byste hned z toho 20 století odletěli pryč do současnosti. To vedro také dost unavuje, proto není divu, že jsou Filipínci takoví lenivý, flegmatický a chodí dříve spát.
Tento a podobné články o životě na Filipínách vám mají za úkol ukázat život ve filipínské realitě bez růžových brýlí, které mnoho z vás jako turisté máte a měl jsem je i já. Není ale to tak, že bych tu brečel nebo se mi život na Filipínách nelíbil, jen chci ukázat prostě realitu a námětů na další články je hodně. Proto toto určitě nebyl poslední článek tohoto typu.
[…] Být na Filipínách jako turista na par týdnů nebo na Filipínách žít je rozdíl. Viz můj minulý článek o životě na Palawanu, když tam je filipínské léto. Znova opakuji, tím neříkám, že se mi […]